Dil ve İletişim Gelişimi Çalışmaları Grubu olarak 2004 yılından bu yana bebeklerin ve okul öncesi çağdaki çocukların iletişim kurma, konuşma, cümle anlama davranışlarının gelişimini inceliyoruz.
 
Bebeklerin 8-12 aylıkken konuşmaya başlamadan gösterdikleri davranışlar ilk sözcüklerinin ortaya çıkışını nasıl etkiliyor? Çocukların cümle anlama süreçleri yetişkinlere göre ne gibi farklılıklar gösteriyor? Erken çocukluk döneminde sözlü dil gelişimi, çocukların okuma-yazmayı öğrenmesinin hızını ve etkisini değiştiriyor mu? Dil ve iletişimi destekleyen çevresel etkenler neler? Bu gibi soruları yanıtlamak için çocukların sosyal ve bilişsel becerilerini, ayrıca deneyimledikleri sosyal etkileşimleri inceliyoruz. Anne-babalardan çocuğun dil düzeyi hakkında bilgi toplama ve yarı doğal ortamlarda gerçekleşen etkileşimlerin gözlemlenmesi gibi yöntemlerin yanı sıra çocuklarla doğrudan çalışmalar yapıyoruz.
 
Çalışmalarımıza çocuğunuzla beraber katılmak ve araştırmalarımıza destek vererek hem keyifli hem de bilgilendirici zaman geçirmek istiyorsanız bizimle cocukgelisim@ku.edu.tr adresinden veya 0212-338-1892 numaralı telefondan iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca sitemizdeki formumuzu doldurup çalışmalarımıza katılım için isteğinizi belirtebilirsiniz.